Home

15th Fryštácký malý svět

29.–30. 8. 2014     Normální alternativní festival

www.facebook.com/frystacky.maly.svet

Fotky z loňského festivalu: na Flickru
Odkaz na loňský festival: Fryštácký malý svět 2013
Odkaz: Starší ročníky hudebního i divadelního festivalu najdete na malysvet.zde.cz

× ZAVŘÍT

Program

pátek 29. 8.

16.00 / Hudba Fryšták

(blúser Markýze de Kohouta, Fryšták)
Každý ze čtyř členů skupiny Hudba Fryšták vychází z trošku jiného hudebního podhoubí, proto lze o kapele hovořit jako o jednom z mála představitelů žánru „downtempo blues rock folk death jazz emo rock’n’roll techno noise acid country“ (neboli česky „nízkotempý splín skála lidový smrt šmrnc emoční zatřes a kutálej technický hluk kyselina venkov“). Navzdory této heterogennosti se vzniklý zvukový celek po třech pivech dá poslouchat, a leckdy se dokonce přistihnete i při tom, jak si do taktu spokojeně poškubáváte očním víčkem.
web

17.15 / Tokyo

(lepší než rádiový pop-rock, Zlín)
Notně omšelým klišé „zlínská legenda“ (kterým je v poslední době charakterizována téměř každá zlínská kapela) muzikanty z Tokya urážet nebudeme. Raději napíšeme, že se jedná o osobitou a inteligentní, no ano zlínskou kapelu, hrající melodický pop-rock s prvky hudby latinskoamerické (to abychom se pro změnu vyhnuli klišé „world-music“). Písně jsou instrumentálně vybroušené a mají v dobrém slova smyslu výrazný hitový potenciál. Pokud byste měli volit mezi Tokyem a Tokio Hotelem, berte to první...
bandzone

18.00 / Nadměrný náklad

(akustický punk, Fryšták)
Pod poněkud grandiózním názvem Nadměrný náklad se skrývá trojice váhově podprůměrných, technicky dokonale nepřipravených fryštáckých hudebníků, jejichž akustická tvorba formálně spadá do žánru folku, výrazem je to ovšem ryzí punk.
youtube

19.30 / Hm...

(příjemná hudba, Praha)
Rychlé šípy české pop-music. Komerčně nenápadný, leč hudebně nad jiné vynikající kvartet zdatných multiinstrumentalistů Hm..., oplývá schopností napsat harmonicky i melodicky složitou kompozici tak, aby zněla jako obyčejná pěkná písnička. Hudební poetičnost kapely je podpořena výběrem textů: Hm... s oblibou zhudebňují básně českých klasiků (leckdy zdánlivě nezhudebnitelné), nezřídka však sáhnou také k textu vlastnímu. Vše je posluchači servírováno s vtipem a lehkostí. Garantujeme, že tito pánové vás naprosto odzbrojí.
web

21.00 / Květy

(alternativní bordel, Brno)
Brněnská alternativní skupina Květy, pro niž jsou všechny hudební škatulky těsné, těží z tvůrčí plodnosti velkého (ale opravdu velkého) brněnského jako včelička pilného muzikanta Martina Evžena Kyšperského. Klasickou písničkovou formu Květy s oblibou rozbíjejí tu expresivním zpěvem, tu nezvyklým rytmem, onde zase atypickým aranžmá, nejčastěji však vším dohromady. Přesto se chlapci od dob pro posluchače těžko stravitelného „smažení“ posunuli k poněkud kultivovanější tepelné úpravě své produkce. Kapela je několikanásobným držitelem ceny Anděl za alternativní a nezávislou scénu.
web

22.30 / Už jsme doma

(klasická hudba v punkovém hávu, Praha)
Už jsme doma platí v domácích luzích a hájích za kapelu takřka mytologických rozměrů.
A je pravdou, že podobný zjev byste i na světové (neřkuli české) hudební scéně hledali asi marně. Skupina už téměř třicet let oslovuje své fanoušky kombinací kompoziční a instrumentální propracovanosti s punkovou syrovostí, mrazivě uhrančivými texty a šibalsky teatrálním výrazem. Zkrátka ideální dárek Fryštáckému malému světu k patnáctým narozeninám.
web

00.00 / Vložte kočku

(našláplé elektro, Praha)
Demoliční kanón velké ráže naládovaný syrovou hudební municí. Kombinace živých nástrojů, elektroniky, nezvyklých zvuků a modulovaného zpěvu. Moderní progresivní emo-alternativa. Aktuální podoba devadesátkového crossoveru. Tvorba kapely Vložte kočku se dá, jak vidíte, charakterizovat velmi rozmanitě. V každém případě se můžete těšit na vystoupení, které dokáže rozhýbat údy, ale i potěšit ucho náročného posluchače. Držitelé ceny Anděl v kategorii „elektronická hudba“ za rok 2013.
web

sobota 30. 8.

13.00 / Včelí paprsky (divadlo pro děti)

- - - fryštácké náměstí, zdarma
Interaktivní zlatavá podívaná na motivy knihy Včelka Sluněnka pro diváky nejmenší, ale i ty větší, kteří si v koutku duše uchovali jiskru dětské obrazotvornosti.

14.00 / Silt

(rockový depresák, Napajedla)
Všichni sluníčkoví lidičkové budou v sobotu muset skousnout roztomiloučký odpolední depresák v podání kapely Silt, jakýchsi napajedelských Alice in Chains. Temné zbustřené kytary, těžké rytmy, monotónní hypnotizující zpěv. Jedna z kapel, díky nimž je v logu letošního festivalu umístěna lebka.
bandzone

15.30 / MDŽ

(ženská energie, Valašsko)
Akustická formace dvou výrazných a (hyper)aktivních ženských písničkářských osobností: Beaty Bocek a Lucie Redlové. Obě dvě se především s úspěchem věnují svým sólovým drahám, nicméně velmi často a rády také spolupracují s nejrůznějšími hudebníky a kapelami.
Formace MDŽ (aneb muzikantky, dámy, ženy) vyniká energičností a výraznou emocionalitou, kteréžto kombinaci by nedokázal odolat ani zapřísáhlý fanoušek black metalu. Každá z dam navíc ovládá hned několik hudebních nástrojů, můžeme se tudíž těšit na notně pestrou poslyšenou (akustický ekvivalent slova „podívaná“).

17.00 / Kula pikle

(funk-rock, Zlín)
Zatímco libozvučnost názvu kapely Kula pikle naznačuje kapelu poetickou, jeho mnohoznačnost pro změnu něco napovídá o symbolistní abstraktnosti písňových textů. Tyto náznaky jsou však, přátelé, zcela klamné. Kula pikle hrají dobře zaranžovaný funk-rockový nátěr s nesentimentálními texty o vtazích mezi muži a ženami. bandzone

18.00 / Ženský sbor Kudlovice

(ženský sbor, Kudlovice)
Opravdu v tom není žádná zrada, žádný za nevinný název schovaný hudební úchylák. Řekli jsme si, že po patnácti letech je čas na první ryze folklórní soubor v dějinách Fryštáckého malého světa.

19.30 / Listolet

(roztomilý elektro-folk, Brno)
Kapela, která se Vám podívá na zoubek (alias Cimrmanovy anekdoty pro zasvěcené...). Listolet je čím dál populárnější kvintet, jenž téměř nezná hudebních mantinelů – nadějete se od něj jak folkových dumáků, tak i divokého disca, prostých a čistých zvuků akustických stejně jako modulovaného elektrobordelu. Listolet je zkrátka svůj. A navíc má smysl pro humor...
bandzone

21.00 / Traband

(rockové písničkářství s poselstvím, Praha)
Traband, to je nejrůznějšími oceněními ověnčená parta hudebních osobností v čele s jedním z nejosobitějších českých písničkářů Jardou Svobodou. Těšit se můžete na upřímné písně s mimořádně inteligentními texty, předkládané jednou jako šťavnatý šrumec, jindy spíše v podobě zadumaného šansonu. Díky živlu, který v jednotlivých členech dřímá, kapela snad ani neumí odehrát špatný koncert – pro toto smělé tvrzení máme dost důkazů, jelikož Traband se ve Fryštáku představí už popáté (2x FMS, 2x DISfest). Nechme se překvapit, v jaké sestavě letos chlapci a dívka přijedou (že by i s banjem?).
web

22.30 / Vysoké napětí

(ska punk, Vsetín)
Pro závěrečnou kapelu sobotního programu jsme sáhli na divoký východ naší republiky, do valašského Vsetína. Rámec žánru naplňující texty (ehm... bystrý čtenář zajisté postřehl, že se nyní snažíme elegantně vyhnout slovnímu spojení „poněkud klišovité“) chlapci vyvažují hudební přímočarostí, skočnými rytmy a energičností hodnou názvu tělesa. Jinými slovy: uvolněte se a naplno si užijte jízdu tohoto parního válce, jenž má zařazený pátý rychlostní stupeň a brzdy mu ve výrobě zapomněli přimontovat.
bandzone

doprovodný program:

so 10.00–11.30 / Grandhotel IV. cenová

- - - fryštácké náměstí
Festivalová snídaně v duchu splynutí protikladů a normálních alternativ.

so 11.00–12.30 / Workshop makedonských a bulharských tanců

- - - farní dvůr
Přijďte si vyzkoušet nenáročné kolové tance z Balkánu, ke kterým nepotřebujete partnera, fyzičku ani speciální obuv! Zažijete několik tanců, které Bulhaři a Makedonci tančí na poutích, svatbách, na večírcích i v hospodách nebo třeba v obchodním domě.
youtube


Dětský koutek:
Součástí festivalu bude opět dětský koutek, umístěný za pódiem. Bude se na něm podílet fryštácký Klub maminek mj. s Montessori hračkami.
× ZAVŘÍT

Info

Kdy se festival koná?

v pátek 29. 8. 2014 od 16 hod.
v sobotu 30. 8. 2014 od 13 hod.

Kde se festival koná?

ve Fryštáku na farním dvoře vedle kostela
mapy.cz/s/7eS8

Jak se k nám dostanete?

http://goo.gl/maps/sSqng

Kolik stojí vstupné?

pátek = 250 Kč, sobota = 200 Kč, celý víkend = 350 Kč
rodinné vstupné na celý víkend = 500 Kč (2 dospělí + děti do 12 let)
děti do 12 let = zdarma

Je možné koupit lístky v předprodeji?

Vstupenky budou k zakoupení pouze na místě.

Kde je možné se ubytovat?

Na farní zahradě je pro vaše stany místa dost. Případně levné a příjemné ubytování nabízí Salesiánské centrum mládeže Dům Ignáce Stuchlého (DIS – www.disfrystak.cz).

Kde je možné se vykoupat?

cca 2 km od festivalového areálu je příjemné přírodní koupaliště http://mapy.cz/s/7eS6

Co když bude pršet?

Festival se koná za každého počasí. V případě vytrvalého deště se hudební dění přesune do farní stodoly.

× ZAVŘÍT

Kontakt

Festival pořádá o.s. Z kola ven (Fryšták)
adresa sdružení: o.s. Z kola ven > nám. Míru 386 > 763 16 Fryšták
e-mail: festival@malysvet.info
telefon: 724 646 705

× ZAVŘÍT

Děkujeme

Městu Fryšták a společnosti Continental Barum s.r.o. za finanční podporu

Otci Miroslavu Dibelkovi, fryštáckému faráři za poskytnutí farního dvora

Serveru covezline.cz za mediální podporu.

Velké poděkování patří všem, kteří nezištně pomáhají festival zorganizovat a připravit.

A samozřejmě návštěvníkům – bez nich by festival postrádal smysl.

× ZAVŘÍT
design: František Eliáš