Fryštácký malý svět 2019

23.-24. 8. 2019

PROGRAM

Pátek

16.00 Greynbownes (stoner-rock, Olomouc)
Olomoucké trio s exfryštáckým bubeníkem Peťou Kuczmanem. Kapela by mohla klidně dělat reklamu na ocelářský průmysl – špinavý zvuk, nakřáplý zpěv, hutné kytarové riffy, těžkotonážní rytmika. Greynbownes mají letos v itineráři Polsko, Rakousko, Německo… Jsme rádi, že si chlapci urvali čas taky na to, aby zahájili letošní ročník Fryštáckého malého světa. A bude to odpich jako kráva.
17.15 Noca (folklor-folk, Vsetín)
Folková kapela, která voní pastvinami, políčky a kamením valašských kotárů. Křehká poetika písní je znásobena podobně křehkým hlasovým projevem zpěvačky a textařky Marie Davidové. Aranžmá písní je decentní, atmosféra má blízko k melancholii.
18.15 Pan Káč a paní Ka (folk, Fryšták)
Manželský folk-punkový pár a jejich program aranžérsky úsporných, ale melodických a svěžích akustických písní, které posluchače dokážou odzbrojit naivitou, energií i humorem. Texty pocházejí částečně z vlastní dílny, částečně z per slavných i méně slavných českých básníků.
19.30 Silent Stream Of Godless Elegy (folklor-doom metal, Ostrava)
Pravděpodobně nejtvrdší kapela v dějinách FMS. Tento nástrojově i genderově rozmanitý oktet dokáže skloubit zdánlivě neskloubitelné – melodiku i poetiku moravského folkloru s temnou brutalitou a instrumentální vybroušeností doom metalu. Kdo by si myslel, že výsledkem nutně musí být něco jako dort pejska a kočičky, je na omylu. Hudba Silent Stream of Godless Elegy píše jako poctivá domácí slivovice s kusem dobře vyuzeného špeku.
21.30 -123min. (funky jazz, Praha)
Nenechme se zmást nijak zvlášť opulentním nástrojovým obsazením této kapely. V okamžiku, kdy pánové Bína (kytara), Janáček (basa) a Šoltis (bicí) spustí, je to, jako by vás zasáhlo hudební tornádo. Tito virtuózní hudebníci, které čeká fryštácká premiéra, ve své tvorbě kombinují jazz, funky, blues a mnohé další styly, a to vše koření hojnými dávkami improvizace.
23.00 Ventolin (elektro, Lysá nad Labem)
Introvertní elektronický pekelník Ventolin a jeho „kapela složená z robotů a dirigenta“ přijede do Fryštáku rozpoutat tu pravou techno metelici. Hudebními fajnšmekry uznávaný performer navíc kromě úderného stylu disponuje rovněž smyslem pro humor, pročež lze jeho vystoupení směle označit za strhující.

Sobota

13.00 Vrabci a Rýma (v kině)
Divadelní představení pro děti v podání Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka z Napajedel
14.00 Jitunk Kampeny (alternativní rock, Zlín)
Zlínská pětice (poměr mužů a žen 3:2) namočená každou končetinou do jiného stylového kýblu – nejvíc zde najdeme pravděpodobně rocku, diska i ska, sem tam se mihne folčíček. Výrazem je to trochu teatrální (nemusí sedět každému). Na živo se písně podobají tenisovým smečím jako od Boba. Texty píše největší zlínský básník Vladimír III.
15.30 Tři tuny (alternativní rock, Fryšták)
Alternativně hardpopová (nebo chcete-li degresivně neo-artrocková) fryštácká kapela Tři tuny svojí tvorbou dává vzpomenout na novou vlnu osmdesátých let. Zajímavá je hudebně (netypické harmonie, dravost), textově (lyrické texty na téma outsiderství) i vizuálně (pohybové kreace zpěváka Honzy Krčmy).
17.00 Listolet (elektro-folk, Brno)
Listolet letos vydal novou, vymazlenou desku Pětiminutový tulák. Do Fryštáku tedy tato banda kolem skladatele a filmaře Tomáše Háčka přijede v nové fázi svého vývoje, díky čemuž se kromě tradiční kombinace folkových písňových základů a modulovaného elektrobordelu nadějeme také složitějších kompozičních postupů a lichých rytmů. Textově se pak chlapci nově trochu melancholicky zamýšlejí nad tím, jaké to je být tátou a klukem zároveň.
18.15 Jaroslav Mugrauer (world music, Praha)
Český multiinstrumentalista Jaroslav Mugrauer je znám českému alternativnímu publiku spíše jako bubeník (spolupráce např. s OTK, Ecstasy of st. Theresa aj.). Do Fryštáku však přijede coby hráč na západoafrický strunný nástroj kora a přiveze k nám svůj set autentických i autorských písní inspirovaných hudbou západní Afriky.
19.30 Jarda Svoboda - Přátelé člověka (rockové písničkářství s poselstvím, Praha)
Lídr Trabandu Jarda Svoboda, jeden z nejosobitějších českých písničkářů, do Fryštáku jezdí pravidelně. Každé vystoupení je jiné (někdy zní z pódia živelný punk, jindy pokorné a tiché šansony), ale pro každé je typická hudební opravdovost a strhující upřímnost. Spolu s kapelou Přátelé člověka přiveze Jarda netradiční nástrojová aranžmá svých trabandích písní (zvukově bude dominovat šlapací harmonium), na řadu přijdou i jeho sólové kusy, jakož i zbrusu nové, dosud nenahrané songy. Máme se nač těšit!
21.00 Květy (alternativa, Brno)
Brněnská alternativní skupina Květy, pro niž jsou všechny hudební škatulky těsné, těží z tvůrčí plodnosti velkého (ale opravdu velkého) brněnského, jako včelička pilného muzikanta Martina Evžena Kyšperského. Klasickou písničkovou formu Květy s oblibou rozbíjejí tu expresivním zpěvem, tu nezvyklým rytmem, onde zase atypickým aranžmá, nejčastěji však vším dohromady. Přesto se chlapci od dob pro posluchače těžko stravitelného „smažení“ posunuli k poněkud kultivovanější tepelné úpravě své produkce. Kapela je několikanásobným držitelem ceny Anděl za alternativní a nezávislou scénu.
23.00 Zrní (alternativa, Kladno)
Na české alternativní hudební scéně bychom v současnosti asi těžko hledali žádanější festivalovou a klubovou kapelu. Hudba těchto kladenských chlapců kombinuje akustické nástroje a elektronické podklady, ale také beatbox. Výsledkem jejich soustředěné a novátorské práce je naprosto osobitý zvuk vybroušený k dokonalosti s precizností antverpských brusičů diamantů. Písně Zrní vynikají rovněž emotivní atmosférou a civilním, přesto (nebo právě proto) silným pěveckým projevem Honzy Ungera. Nutno slyšet naživo, nejlépe na Fryštáckém malém světě.

INFO

Kde se festival koná?

Letos je festival opět na dvoře DISu.
mapy.cz/s/1KWMD

Kolik stojí vstupné?

pátek = 300 Kč, sobota = 300 Kč, celý víkend = 450 Kč
rodinné vstupné na celý víkend = 600 Kč (2 dospělí + děti do 12 let)
děti do 12 let = zdarma
poplatek za psa = 50 Kč/víkend (nebo 30 kč/den).
Prosíme, abyste nenechávali své psí miláčky volně pobíhat po areálu, s ohledem na děti a ostatní účastníky festivalu.

Je možné koupit lístky v předprodeji?

Vstupenky budou k zakoupení pouze na místě.

Kde je možné se ubytovat?

Na farní zahradě je pro vaše stany místa dost.

Co když bude pršet?

Festival se koná za každého počasí.

KONTAKT

Festival pořádá sdružení Z kola ven (Fryšták)
adresa sdružení: Z kola ven, z. s., Lesní čtvrť 419, 763​ 16 Fryšták
e-mail: festival@malysvet.info
telefon na organizátory festivalu: 774 716 994
facebook: facebook.com/frystacky.maly.svet

DĚKUJEME

Projekt je finančně podpořen Zlínským krajem a městem Fryšták.
Mediálním partnerem festivalu je Golden Apple Cinema.
Vedení Domu Ignáce Stuchlého za poskytnutí prostoru pro konání festivalu.
Velké poděkování patří všem, kteří nezištně pomáhají festival zorganizovat a připravit.
A samozřejmě návštěvníkům – bez nich by festival postrádal smysl.