Home

Fryštácký malý svět 2022

19.-20. 8. 2022

PROGRAM

Pátek 19.8.2022

16.00 Jinan
Zda má poslech kapely Jinan podobně terapeutické účinky jako konzumace odvarů či tinktur vyrobených ze stromu, jenž dal kapele název, není zatím spolehlivě vědecky dokázáno. Jisté však je minimálně to, že kapela své posluchače dokáže dobře naladit a často i roztančit. Její svěží world music-folk-indie-funk má grády a ocení jej nejen Foglarovi Uctívači ginga.
17.15 Tři tuny
Před lety vyhaslý fryštácký hudební vulkán, který se v pravidelných (i když stále víc se prodlužujících) intervalech probouzí k činnosti a v létě se opět chystá chrlit hudební lávu. To, co „tuňáky“ zdobilo před lety, zůstává – neobvyklé harmonie, expresivní zpěv, neo-dadaistické texty o všemožných lůzrech (např. o krtečkovi, který se zamiloval do sluníčka, nebo o strašidlu, které se bojí lidí) a punková šťavnatost.
18.15 Beata Bocek
Multiinstumentalistka a písničkářka Beata Bocek odzbrojuje své posluchače naprostou upřímností, uvěřitelností, přirozeností a pokorou. Umí pohladit na duši, dojmout, ale pozor – žádná unylost nebo fňukání. Její sugestivní hlasový projev v kombinaci s polštinou, v níž své písně zpívá nejčastěji, vytvářejí nanejvýš působivý celek. Její styl je neokázalý, není z ní cítit touha ohromit davy. A možná právě proto je ohromit dokáže...
19.30 Dunaj
Poctivá brněnská alternativa. Tvorba Dunaje je hypnotická, podmanivá a nezaměnitelná, s neotřelými harmoniemi a skvělou rytmikou. K tomu připočtěme syrový drajv a nechuť k opakování ustálených hudebních klišé, a máme směs vpravdě explozivní. Dunaj po letech tvůrčího mlčení dolaďuje novou desku, takže se ve Fryštáku můžeme těšit nejen na staré dobré devadesátkové kousky, ale i na nový Dunaj pro 21. století.
21.30 Kittchen
Přemýšlivý všestranný (nebo minimálně vícestranný) umělec Jakub König, korunní princ českého emo písničkářství, se po roce vrací do Fryštáku, tentokrát jako Kittchen – v černé masce kuchaře vystupující hlasatel apokalypsy. V doprovodu znamenitých muzikantů zde představí své niterné a temné, pomalé a valivé, elektronikou podbarvené písně, které disponují neuvěřitelnou silou. Do Kittchenova světa, kde „za okny visí šedý a studený nebe“, posluchač vstupuje, aby se vrátili emocionálně bohatší a možná i očištěný.
23.15 Bratři
Živé bicí, důraz na rytmus, syntezátorové melodie, plochy a taneční, i když zároveň zadumaný výraz, to jsou základní atributy hudby novodobých elektro šamanů, kteří jsou spojeni nejen hudebním cítěním, ale i pokrevním příbuzenstvím. Taneční elektronika s trochou ambientního koření na závěr pátečního večera.

Sobota 20.8.2022

12.30 divadlo pro děti O líných strašidlech
hraje Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka
14.00 Hrubá Hudba
Kombinace našláplých drum´n´bassových rytmů a nu-jazzu kapely Lesní zvěř s tradičními zemitými lidovkami Horňácké muziky Petra Mičky. Nejedná se ovšem o nemilosrdný nájezd prznitelů folklóru, nýbrž o zvukově i energeticky vyladěnou symbiózu dvou zdánlivě odlišných hudebních světů. Hrubá hudba je zkrátka infúzí poctivé world-music, při níž dochází k difúzi dobré nálady, až si posluchač připadá jako na centrifúze a místy se mu z toho zježíja všecky fúzy. Ano, takovou hudební fúzi ve Fryštáku umíme ocenit!
15.30 Làska
Kapela vzešlá z folkového dua Láska (obrácená čárka nad a tedy není jen kosmetickou úpravou názvu, ale vyjádřením změny kapelního výrazu). Léty praxe (hudební, medicínské i životní) ostřílené osobnosti Jakub Navrátil a Věrka Kafková si k sobě pro účel tohoto vystoupení přibraly rockovou rytmiku a své existenciálně-milostné duety publiku předvedou v nových aranžích a s přímočarým drajvem.
17.00 Hluchý Dovrat
Hudební eintopf zlínské hudební scény. Šťavnaté rockové fláky, syrový rapový tatarák, opečený folkový buřtíček, slaďounké disco menu nebo něco ostřejšího z metalové a punkové kuchyně? To vše bývá v případě Hluchého Dovratu posluchačům servírováno s notnou dávkou energie.
18.15 Procházka Turnovým hájem
Eva Turnová, undergroundem odkojená hudebnice, skladatelka, dlouholetá basistka kapely The Plastic People of the Universe, inspirativní fejetonistka, malířka a překladatelka, no zkrátka renesanční bytost, jak se patří, a navíc se smyslem pro humor, se ve Fryštáku představí se svým hudebně-literárním pásmem a v doprovodu kytaristy Tomáše Hradila.
19.30 Lenka Dusilová & Aid Kid
Hlasová kouzelnice, která v posledních letech většinou vystupovala jen se smyčkovací mašinkou, se po čtyřech letech vrací do Fryštáku. A tentokrát ne sama, nýbrž s hudebním parťákem těžkého kalibru, s producentem, DJ a muzikantem Aid Kidem. Jejich společná, minimalismem a ambientem načichlá tvorba, kráčí v čele pestrobarevného a podmanivého proudu současné české elektroniky.
21.15 Krajina Ró
Letitý frontman Jablkoně, statický showman a vystudovaný dirigent Michal Němec ve svém novém projektu probádává bílá místa na svých osobních hudebních mapách. Obklopen mladými muzikantskými dravci a doplněn o éterickou (ale i energickou) zpěvačku Annu Břenkovou nabízí posluchačům jemně psychotický (a ano, poněkud jablkoňovitý) rockový nátěr. Hudebním experimentům zdar!
23.15 Zrní
Na české alternativní hudební scéně bychom v současnosti asi těžko hledali žádanější festivalovou a klubovou kapelu. Hudba těchto kladenských chlapců kombinuje akustické nástroje a elektronické podklady, ale také třeba beatbox. Výsledkem jejich soustředěné a novátorské práce je naprosto osobitý zvuk vybroušený k dokonalosti s precizností antverpských brusičů diamantů. Písně Zrní vynikají rovněž emotivní atmosférou a civilním, přesto (nebo právě proto) silným pěveckým projevem Honzy Ungera. Nutno slyšet naživo, nejlépe na Fryštáckém malém světě.

INFO

Kde se festival koná?

Letos je festival opět na dvoře DISu.
mapy.cz/s/1KWMD

Kde zaparkovat?

Ideálně ve Fryštáku na náměstí a přilehlých ulicích.

Kolik stojí vstupné?

pátek = 400 Kč, sobota = 400 Kč, celý víkend = 600 Kč
rodinné vstupné na celý víkend = 800 Kč (2 dospělí + děti do 12 let)
děti do 12 let = zdarma
poplatek za psa = 50 Kč/víkend (nebo 30 kč/den).
Prosíme, abyste nenechávali své psí miláčky volně pobíhat po areálu, s ohledem na děti a ostatní účastníky festivalu.

Kde je možné se ubytovat?

Na farní zahradě je pro vaše stany místa dost.

Co když bude pršet?

Festival se koná za každého počasí.

KONTAKT

Festival pořádá sdružení Z kola ven (Fryšták)
adresa sdružení: Z kola ven, z. s., Lesní čtvrť 419, 763​ 16 Fryšták
e-mail: festival@malysvet.info
telefon na organizátory festivalu: 774 716 994
facebook: facebook.com/frystacky.maly.svet
spotify: playlist

DĚKUJEME

Projekt je finančně podpořen Zlínským krajem a městem Fryšták.
Vedení Domu Ignáce Stuchlého za poskytnutí prostoru pro konání festivalu.
Velké poděkování patří všem, kteří nezištně pomáhají festival zorganizovat a připravit.
A samozřejmě návštěvníkům – bez nich by festival postrádal smysl.